Najważniejszymi tematami odbywających się w Amsterdamie targów Additive Manufacturing Europe 2016 były przemysł lotniczy, ochrona zdrowia oraz motoryzacja. Dzięki wszechstronności i wysokiej niezawodności naszych drukarek 3D nie mieliśmy kłopotów z wpisaniem się w wymagania imprezy. Zaprezentowaliśmy, więc modele zaprojektowane z myślą o każdej z trzech dziedzin. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie pokazali również kilku dodatkowych, cieszących oko, realizacji. Zresztą, zobaczcie sami!

IMG_9031-min-768x512

Model z nie z tej ziemi

Model Kokpitu Samolotu służy przykładem, że technologia oferowana przez Zortrax może być z powodzeniem użyta w awiacji. To nie wszystko jednak co mamy w zanadrzu. Prototypowanie stało się szybsze i wydajniejsze za sprawą rozmiarów przestrzeni roboczej drukarki Zortrax M300, która umożliwia druk nawet najśmielszych z waszych pomysłów. Do stworzenia kokpitu użyliśmy materiałów Z-HIPS i Z-ULTRAT.

IMG_8881-min-768x512

Z pomocą dla specjalistów

Sztuczne Serce, Wyciągarka do Żył oraz Ramię Robota są wam zapewne dobrze znane, jako że prezentowaliśmy je wcześniej na blogu Zortrax. Niektóre z nich nie wyglądają równie spektakularnie jak model Superbohatera, o którym wspomnieliśmy podczas pierwszego dnia targów, jednak uważamy je za wartościowsze. Zestaw tych ratujących życie narzędzi pojawił się w Amsterdamie, ponieważ tworząc je chcieliśmy zasygnalizować jak innowacyjne, a jednocześnie nieodzowne dla wielu pacjentów, rozwiązania pomagają podczas operacji oraz w codziennym życiu. Warto dodać, że do konstrukcji modelu Sztucznego Serca, poza klasycznymi materiałami, użyto również elementów gumowych, które wydrukowano na drukarce Zortrax M200 według specjalnie przygotowanego wzoru. Technologia LPD, na której pracuje urządzenie, pozawala tworzyć z powodzeniem prototypy przy użyciu niestandardowych materiałów. Co najważniejsze, odbywa się to w każdym przypadku szybko i opłacalnie.

IMG_8943-min-768x512

Wrzucamy wyższy bieg

Oto kolejny przykład wydruku 3D, który trafił wprost z drukarki Zortrax M300 na nasze targowe stoisko: Kask Motocyklowy. Wybierając spośród czterech typów materiałów dostępnych urządzeniu, zdecydowaliśmy się na Z-ULTRAT ze względu na gwarancję wysokiej odporności i trwałości. Pomijając właściwości fizyczne, materiał ten jest najzwyczajniej prosty w obróbce, co zapewniło kaskowi wygląd gotowego do użycia produktu. Model został wydrukowany w jednej części, nie było więc potrzebne żadne klejenie ani montaż.  Oszczędza to czas i czyni produkt gotowym zaraz po wydruku.

IMG_8873-min-768x512

Jak w zegarku

Do stworzenia modelu Zegarka użyliśmy natomiast naszej najbardziej kompaktowej, a zarazem przeznaczonej dla profesjonalistów, drukarki 3D – Zortrax Inventure. Skomplikowany mechanizm czasomierza został wydrukowany jako jeden element. Wysoką precyzję wykonania zawdzięcza wysokiej klasy ekstruderowi, który drukuje używając jednocześnie dwóch materiałów. Jeden z nich to Z-SUPPORT. Wprowadzając tak innowacyjne rozwiązanie mogliśmy wydrukować nawet najbardziej wymyślne kształty, bez ryzyka uszkodzenia elementów podczas usuwaniu podpór konstrukcyjnych. Materiał użyty do wydrukowania podpór jest bowiem rozpuszczalny w roztworze na bazie wody. Stosując tę sprytną metodę, mamy pewność, że pozbawiony wad druk 3D jest rzeczywiście możliwy.

IMG_9094-min-768x512

Brzmi dobrze

A może brzmieć jeszcze lepiej, ponieważ przygotowaliśmy modele również, dla tych z was, którzy cenią sobie wysokiej klasy rozrywkę i czekają prezentację zastosowań druku 3D w produktach konsumenckich. Spójrzcie zatem na stworzone przez nas głośniki i zadajcie sobie pytanie, czy jesteście w stanie odróżnić je od tych dostępnych w zwykłych sklepach? Spokojnie, różnice widać dopiero na poziomie prototypu. Wystawiony na targach model został wykonany za pomocą Zortrax M300 pracującej na materiałach Z-HIPS i Z-ULTRAT. Warstwa farby i chromowanie elementów zapewniło finalny wygląd. Wszystko odbyło się w naszym warsztacie: druk 3D, składanie elementów i nadawanie końcowego połysku. Chcieliśmy mieć pewność, że stworzenie spersonalizowanego i wykonanego według własnych potrzeb, produktu jest dostępne każdemu użytkownikowi drukarek Zortrax. Nie korzystając jednocześnie z usług specjalistycznych firm wymagających żmudnych i kosztownych metod produkcji.

IMG_8870-min-768x512

Poza skalą

Kolejnym co przykuwało uwagę ze względu na wysoką precyzję wykonania był model architektoniczny Stacji. Został on wydrukowany na niezawodnej Zortrax M200, która pomaga architektom tworzyć makiety szybciej niż tradycyjnymi metodami, ponieważ do minimum skraca czas potrzebny na ręczne składanie elementów. Do wykonania modelu posłużono się materiałem Z-HIPS oraz Z-ULTRAT, który nie dość, że występuje w 22 odcieniach, to jest również niezwykle wytrzymały. Jednakże tym co zasługuje na największą uwagę jest precyzja oddania nawet najmniejszych szczegółów projektu architektonicznego. Jeżeli więc zależy ci na tworzeniu szczegółowych makiet, upewnij się że masz w rękach odpowiednie narzędzie.

IMG_8875-min-768x512

Rewia barw

Mozaika kolorowych kwadratów – to prezentacja naszych materiałów do druku 3D. Wszystkie skrupulatnie wybrane i ułożone, tak by pokazywały zasięg kolorystyczny drukarek Zortrax. Jak już zapewne zauważyliście, nieustannie poszerzamy dostępną paletę barw materiałów, tak jak dostępnych produktów całego Ekosystemu Zortrax. Część z was poznała już nasze klasyczne materiały, takie jak ekonomiczny Z-ABS, występujący w 22 odcieniach Z-ULTRAT, czy matowy i odporny Z-HIPS. Na AM 2016 mieliście jednak szansę zapoznać się z najnowszymi materiałami dedykowanymi drukarkom Inventure i M300. Wspominając o powyższych urządzeniach, warto zwrócić uwagę na nietypowy sposób w jaki zostały zaprojektowane opakowania przeznaczonych im materiałów – szpule prezentujące zużycie dla M300 i łatwe w użyciu kartridże Z-ULTRAT Plus dedykowane Inventure.

IMG_8857-min-768x512

Poznajmy się bliżej

Poza prezentacją zastosowań drukarek i materiałów w wielu gałęziach przemysłu, chcieliśmy również pokazać podstawowe informacje na temat rynku druku 3D oraz wiodące nim trendy. Podczas cyklu prezentacji odbywających się na targach, nasz Dyrektor Marketingu, Bartek Cymer starał się przekonać zebranych, że „Ekspansja Domowych Drukarek 3D” już trwa. Przygotujcie się!

IMG_8729-kopia-768x465

Od was i dla was

Raz jeszcze chcielibyśmy podziękować wszystkim za możliwość wysłuchania waszych opinii. Wasze komentarze, sugestie i pomysły praktycznego użycia druku 3D są fundamentem naszego rozwoju. Z targów wyszliśmy bogatsi i jeszcze bardziej zmotywowani by poszerzać możliwości naszych drukarek i materiałów. Upewniliście nas, że produkty Zortrax godnie służą wam i waszym przedsięwzięciom.

IMG_8941-min-768x512

Przyjmujemy zatem, że prawdziwym dowodem naszego nastawionego na użytkownika podejścia jest Zortrax M300. Został on zaprojektowany według powtarzającego się zapotrzebowania na jakość M200 w rozmiarze XXL. Nieprzespane noce naszego zespołu zaowocowały powstaniem wszechstronnego i dużego narzędzia gotowego do szybkiego prototypowania największych nawet modeli.

IMG_8868-min-768x512

Na koniec chcielibyśmy dodać, że daliśmy z siebie wszystko, jednak nie byłoby mowy o sukcesie bez pomocy naszego Superbohatera, który najzwyczajniej skradł wasze serca. Udowodnił przy okazji, że ta technologia potrafi zadziwić nas samych. Ach, ci superbohaterowie!

IMG_8886-min-768x512

0 komentarzy