Po raz trzeci, targi i konferencja Formnext odbyły się w niemieckim Frankfurcie nad Menem. Po raz trzeci, byliśmy na miejscu przedstawiając nasze produkty, odpowiadając na liczne pytania i dzieląc z wami pasję do druku 3D. Ta edycja różniła się jednak od poprzednich. Wszystko za sprawą premiery trzech nowych elementów Ekosystemu Zortrax: Z-SEMIFLEX, Z-ULTRAT Plus i Z-SUPPORT Plus dedykowanych dla drukarki 3D Zortrax Inventure. Ale zacznijmy od początku, przedstawiając co to Formnext i dlaczego jest dla nas wydarzeniem wyjątkowym.

Cała naprzód

Formnext powered by tct to coroczne targi organizowane przez spółkę Mesago, która stanowi część grupy Messe Frankfurt. Skala wydarzenia czyni go jednym z najbardziej znaczących na świecie. Z roku na rok, Formnext przyciąga coraz większą rzeszę firm i społeczności związanych z technologiami addytywnymi. Tym razem, wydarzenie rozpoczęło się przemówieniem Terrego Wohlersa, szefa Wohlers Associates. Następnie, miejsce na mównicy zajmowali przedstawiciele gigantów przemysłowych, biznesowych oraz profesorowie i specjaliści. Tematem przewodnim były nowe metody wytwarzania w medycynie, przemyśle, motoryzacji i dobrach konsumenckich. Nasze stanowisko o numerze 3.1-D88 było dobrze przygotowane do przedstawienia kompleksowych rozwiązań spełniających wymogi wszystkich branż. Co więcej, sami również prezentowaliśmy się na scenie, a dokładnie pokazywaliśmy nowe materiały Zortrax i ich zastosowania. Nagranie z prezentacji możecie zobaczyć tutaj.

Prowadzeni intuicją

Przez cztery dni, od 14 do 17 listopada 2017, gościliśmy wszystkich zainteresowanych, służąc informacją i pyszną kawą. Pomimo, że trudno było nas przeoczyć, zaprezentowane nowości skutecznie przyciągały uwagę. Rozpocznijmy od najnowszej wersji Z-SUITE 2. Niedawno oprogramowanie przeszło poważne zmiany i zostało wyposażone w nowe funkcjonalności i usprawnienia. Odświeżyliśmy interfejs, dodaliśmy edytowalny podpory, automatyczną naprawę siatki, analizę grubości ścianek oraz zakładki projektów, a to wszystko stanowi dopiero początek długiej listy zmian. Wzięliśmy wszystko co najlepsze z poprzednich wersji, zrobiliśmy to bardziej intuicyjnym i dodaliśmy szereg nowości. Odwiedzający mogli przekonać się o zakresie zmian na interaktywnym wyświetlaczu ustawionym przy naszym stoisku. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi danymi na temat wprowadzonych usprawnień odsyłamy do artykułu porównującego Z-SUITE 2 z najnowszymi trendami. Warto zaznaczyć, że jest to ciągle wersja Beta, więc możecie spodziewać się kolejnych nowości.

Smart Professional

Zgodnie z tematem przewodnim targów, my również zaprezentowaliśmy kolejny krok w druku 3D – Zortrax Inventure. Co prawda, najnowsza drukarka 3D Zortrax miała swoją premierę na Zortrax Experience Conference, Formnext był dobrą okazją by pokazać ją szerszej publiczności. Wyjątkowa wydajność urządzenia została potwierdzona jakością drukowanych przez nią obiektów. Modele takie jak dyferencjał Torsen, czy niezwykle szczegółowe serce przykuwały uwagę odwiedzających. Część nie mogła wręcz uwierzyć, że były one stworzone podczas pojedynczego wydruku. Szybka demonstracja działania DSS Station rozpuszczającej materiał podporowy rozwiewała wszelkie wątpliwości. Niemniej jednak, to trzy nowe materiały dla Zortrax Inventure skradły uwagę odwiedzających.

Elastyczność Z-SEMIFLEX

Pierwszym z trójki jest Z-SEMIFLEX. Oparty na TPU-98A, materiał stanowi rozwiązanie dla profesjonalistów szukających w swoich modelach zarówno elastyczności, jak i sztywności. Łączy w sobie właściwości gumy i plastiku, co czyni go niezwykle odpornym na tarcie i rozrywanie. Kolejną unikalną cechą jest pamięć kształtu. Po ściśnięciu, model samoistnie powraca do oryginalnej formy. Co więcej, Z-SEMIFLEX jest wysoce odporny na temperaturę (do 130°C) i szkodliwe oddziaływanie olei i smarów. Proces druku cechuje natomiast brak skurczu i wysoka adhezja warstw.

Wytrzymały jak Z-ULTRAT Plus

Z-ULTRAT Plus to materiał oparty na ABS-ie. Został specjalnie zaprojektowany z myślą o Zortrax Inventure. Z-ULTRAT to nasza propozycja przeznaczona do tworzenia wytrzymałych prototypów i finalnych części. Wersja dostosowana do Inventure jest równie odporna na uderzenia i wysoką temperaturę (do 90°C), a jednocześnie posiada wyjątkowo niski skurcz i doskonałą przyczepność warstw. To nie koniec unikalnych właściwości materiału. Po raz pierwszy także dostępne staje się drukowanie wytrzymałych, skomplikowanych modeli podczas pojedynczego wydruku. Wszystko dzięki unikalnej kompozycji następnego z nowych materiałów.

Rozpuszczalny Z-SUPPORT Plus

Z-ULTRAT Plus i Z-SUPPORT Plus działają razem i stanowią gotową odpowiedź dla użytkowników szukających sposobu drukowania wielu części na raz lub kompletnych ruchomych mechanizmów. Tak jak Z-SUPPORT, nowy materiał dla Zortrax Inventure jest łatwo usuwalny za pomocą wody. Po zakończonym druku, model wystarczy umieścić wewnątrz Stacji DSS wypełnionej wodą. Nie potrzeba żadnych aktywatorów, ani ręcznego odrywania, materiał rozpuści się sam.

Światowy zasięg

Trzecia edycja targów była niewątpliwym sukcesem. Zobaczcie sami naszą relację wideo z Formnext 2017. Trudno wyrazić jak dumni jesteśmy z waszego zainteresowania. To było naprawdę inspirujące. Stanowisko Zortrax odwiedził nawet Michael Petch z 3D Printing Industry. Przybył do nas by wręczyć nagrodę The Best Personal 3D Printer dla Zortrax M200. Kolejnym wyróżnieniem było umieszczenie case study omawiającego motocykl Zortrax w książce 3D Printing Handbook wydanej przez 3D Hubs. Artykuł posłużył jako modelowy przykład wykorzystania skanowania, druku 3D i inżynierii wstecznej.

Na zakończenie, odwiedził nas również Devin Montes z Make Anything. Na swoim kanale YouTube wielokrotnie udowodniał już, że za pomocą drukarki 3D można stworzyć rzeczywiście wszystko. Dziękujemy za wasze opinie i wszystkie wyróżnienia. Było wspaniale! Do zobaczenia na targach Consumer Electronics Show 2018 w Las Vegas w Nevadzie, USA.

0 komentarzy