Zortrax M200 Plus to drukarka 3D działająca w technologii LPD (FFF) stworzona z myślą o profesjonalnych, biznesowych klientach. Oparta na wielokrotnie nagradzanej Zortrax M200, M200 Plus wprowadza najwyższej klasy ekran dotykowy, czterordzeniowy procesor, możliwość druku z elastycznych materiałów oraz obsługę komunikacji przez WiFi i Ethernet, dzięki czemu użytkownik może zdalnie kontrolować pracę wielu urządzeń działających w ramach dużych, zautomatyzowanych farm drukarek. Wizja takich farm wyznaczyła cele jakie sobie postawiliśmy projektując sprzęt i oprogramowanie: oprócz rozbudowanej łączności, drukarka musiała być jeszcze bardziej bezawaryjna i jeszcze bardziej bezobsługowa. Osiągnęliśmy te cele budując Zortrax M200 Plus.

Dziedzictwo jakości

Dzięki drukarce M200, Zortrax stał się jedną z najważniejszych firm w globalnej branży druku 3D. W porównaniu do konkurencyjnych drukarek, M200 wyróżnia się przede wszystkim ponadprzeciętną bezawaryjnością, starannością wykonania, wysoką jakością wydruków, dedykowanym oprogramowaniem, które obsługuje dedykowane materiały o zróżnicowanych właściwościach i przeznaczeniu. Wszystkie te cechy tworzą tak zwany Ekosystem Zortrax.

Ale nigdy nie przestaliśmy się rozwijać. Od czasu wprowadzenia M200, oprócz pozytywnego feedbacku dostaliśmy też wiele sugestii od użytkowników. Technologia druku 3D rozwinęła się. Pojawiły się nowe rodzaje materiałów, potrzeba automatyzacji procesu produkcyjnego rośnie, drukarki 3D coraz częściej pojawiają się wokół nas. Musieliśmy przystosować Zortrax M200 do nowej rzeczywistości.

Hardware

Na bazie doświadczeń z serii M dokonano kilka ważnych zmian w konstrukcji ekstrudera i hotendu. M200 Plus posiada dodatkowy wentylator promieniowy, który poprawia odprowadzanie ciepła z bloku ekstrudera, w którym osadzona jest także górna część hotendu. Modyfikacja ta zwiększa bezawaryjność układu.ZORTRAX M200 Plus 3D PrinterAby poprawić prowadzenie filamentu wokół koła zębatego silnika ekstrudera zmieniono geometrię kanału prowadzącego materiał. Zmiana ta zapobiega problemowi zawijania się i blokowania materiału w tym miejscu. Modyfikacja ta jest z punktu widzenia mechaniki procesu ekstruzji bardzo ważna. W celu poprawy procesu druku dodano także jeszcze jeden nawiew na wydruk. W M200 Plus są dwa nawiewy co skutkuje między innymi poprawieniem retrakcji.

Całość zmian w ekstruderze wieńczy nowa, lepsza głowica V3. Zlikwidowaliśmy problem wysuwającej się rurki teflonowej. Polepszyliśmy termiczną strefę przejściową, która ma pozytywny wpływ na bezawaryjność oraz jakość wydruków. Zastosowaliśmy też inną, poprawioną konstrukcję dyszy, przez co warstwa materiału podczas ekstruzji jest dokładniej nakładana. Dodatkowo zmniejszenie bloku aluminiowego głowicy poprawia rozkład temperatury w układzie, a także zwiększa prędkość nagrzewania się. Zastosowanie nakładek na nozzla oraz na dolną ścianę bloku głowicy zmniejsza ryzyko awarii i zanieczyszczenia elementów. Zmiany dokonane w konstrukcji ekstrudera pozwoliły poszerzyć gamę materiałów do druku o niedostępne wcześniej tworzywa między innymi typu flex.

Nowości nie kończą się na ekstruderze. Czujnik obecności materiału zdecydowanie zmniejsza liczbę nieudanych wydruków. Gdy na szpuli zabraknie materiału, drukarka wchodzi w stan pauzy i oczekuje na załadowanie nowej szpuli. Oprócz łączności przez WiFi i Ethernet, M200 Plus posiada też port USB. Zrezygnowaliśmy za to z gniazda na kartę SD.

Kolejna zmiana to wprowadzenie wyświetlacza dotykowego. Poruszanie się pomiędzy dostępnymi opcjami jest teraz bardziej intuicyjne i szybsze. Ponad to, będziemy dodawać nowe funkcjonalności dotykowego interfejsu w ramach automatycznych aktualizacji. Dalej, zlikwidowaliśmy obecny w M200 mały konektor na płycie perforowanej co zapobiegnie awariom tego elementu przy zdejmowaniu wydruków. Wprowadziliśmy też nowy uchwyt szpuli, który blokuje wypadanie szpul z materiałem oraz dodaliśmy płyty osłonowe na oś Z, które zwiększają bezpieczeństwo użytkownika i zapobiegają zabrudzaniu się mechanizmu poruszającego platformą. Nowym elementem jest również kamerka. Użytkownik będzie mógł zobaczyć stan wydruku w oprogramowaniu Z-SUITE.

Software

Dzięki łączności WiFi i Ethernet, jeden plik ZCODEX można szybko przesłać do wielu M200 Plus nie ruszając się z miejsca. Po utworzeniu pliku w aplikacji Z-Suite, mamy też możliwość zapisania go na dowolnego pendrive’a i uruchomienia wydruku manualnie z menu drukarki. Kolejną opcją jest możliwość zdalnego startu lub zatrzymania wydruku z poziomu menu urządzenia w Z-SUITE.ZORTRAX M200 Plus 3D PrinterKażda M200 Plus zapisana i połączona z Z-SUITE ma własną tablicę, z poziomu której można sprawdzić jej aktualne parametry takie jak rodzaj załadowanego materiału lub stan zaawansowania wydruku. Dzięki połączeniu z internetem możliwy jest także podgląd z wbudowanej, wspomnianej wcześniej kamery.

Materiały

Oprócz dobrze znanych w M200 materiałów takich jak ceniony Z-ULTRAT lub powszechnie używany Z-ABS, w ofercie dla M200 Plus pojawia się Z-SEMIFLEX, elastyczny materiał, na który wielu użytkowników czekało niemal od początku istnienia poprzedniej generacji M200. Dzięki zmianom hardwareowym, M200 Plus bez problemu radzi sobie z drukiem wysokiej jakości elementów z materiału Z-SEMIFLEX. Co ważne, wprowadzone zmiany pozwalają także na eksperymentowanie z innymi, niestandardowymi materiałami z zachowaniem najwyższej jakości i bezawaryjności. Poziom wydruków w przypadku standardowych Z-Materials pozostaje na takim samym, wysokim poziomie.

Zmiany dokonane dzięki doświadczeniom przy pracy z M200 oraz potrzebom rozwijającego się rynku druku 3D tworzą z nowej M200 Plus rzetelny, rozwojowy produkt dla biznesu.

0 komentarzy