Byliśmy ostatnio bardzo zajęci pracą nad nową wersją Z-SUITE. Ponieważ zależy nam na wprowadzaniu innowacji do naszej oferty, spędziliśmy długie godziny rozwijając nasze oprogramowanie. Dzisiejsza wiadomość jest taka, jakiej zwykle można się po nas spodziewać. Przygotowaliśmy coś, czemu nie można się oprzeć- otwartą betę Z-SUITE 2.1, którą każdy może przetestować sam. Nowa beta naszego slicera wprowadza szereg przełomowych rozwiązań i zupełnie nowych funkcjonalności, które można sprawdzić przed premierą finalnej wersji programu. Poniżej, opowiemy nieco więcej o tym co Z-SUITE 2.1 ma do zaoferowania.

Praca w zakładkach

Wielu użytkowników chciałoby pracować nad swoimi projektami w środowisku wielozadaniowym, jednocześnie porównując jak różne ustawienia sprawdzą się w tym samym modelu, bez otwierania Z-SUITE w nowym oknie. Wiemy, że czekali na taką możliwość. Od dzisiaj, na każdym etapie pracy nad modelem, można dodać kolejną zakładkę i albo zacząć pracę nad zupełnie nowym projektem, albo wypróbować inną konfigurację ustawień druku przy projekcie obecnym. Jak w większości przeglądarek internetowych, zakładki można dodać klikając w ikonę „+” znajdującą się obok już otwartej zakładki. Mając otwartych kilka takich zakładek, da się łatwo między nimi przełączać i, co najważniejsze, pracować z wieloma drukarkami 3D jednocześnie. Pracę z zakładkami pokazaliśmy na poniższym filmie.

Proste kroki

Mówiąc o przygotowaniu modelu do druku 3D, cały proces został usystematyzowany i podzielony na etapy dla waszej wygody. Pasek postępu, pokazany na dole ekranu, sprawia, że praca z Z-SUITE 2.1 jest jeszcze łatwiejszym zadaniem, szczególnie dla tych nieobeznanych jeszcze z drukowaniem na urządzeniach Zortrax. Pasek wskazuje na jakim etapie przygotowania modelu użytkownik znajduje się w danym momencie, dając mu pełną kontrolę nad całym procesem- zawsze wiadomo jakie czynności są jeszcze do zrobienia. Zawsze też można powrócić do już zamkniętego etapu, jeśli potrzeba coś w nim zmienić.

Z-SUITE 2.1 wprowadza cztery etapy przygotowania modelu do druku: MODEL, ANALYSIS, SUPPORT oraz PREVIEW.

Szybkie poprawki

Pierwszy krok polega zawsze na załadowaniu modelu zapisanego w formacie .stl (lub jakimkolwiek innym, który obsługujemy). Ale w Z-SUITE 2.1 dodaliśmy w tym miejscu coś jeszcze. Jak wiadomo, każda powierzchnia modelu 3D jest pokryta siatką złożoną z trójkątów. Im bardziej skomplikowany model, tym więcej trójkątów pokrywa jego powierzchnie. Niektóre projekty mają niepełne lub uszkodzone siatki, co może wpłynąć na proces druku lub nawet całkiem go uniemożliwić. Dlatego wprowadziliśmy narzędzie, które automatycznie sprawdza i naprawia uszkodzoną siatkę trójkątów. Wszystko odbywa się podczas ładowania modelu do Z-SUITE 2.1. W rezultacie, ryzyko całkiem nieudanego lub niskiej jakości wydruku staje się istotnie mniejsze. Ten krok pozwala też na zmianę podstawowych ustawień modelu takich jak orientacja, rozmiar, oraz ułożenie w przestrzeni pracy drukarki, tak jak w poprzednich wersjach Z-SUITE.

Cienkie ściany

Mówiąc o problemach powodujących nieudane wydruki, przechodzimy do kolejnego etapu pracy z Z-SUITE 2.1, czyli analizy. Model 3D, który doskonale wygląda na ekranie, może w rzeczywistości nie być dobrym projektem. Błędy popełnione przy projektowaniu niektórych elementów mogą przełożyć się na nieudany wydruk. Dlatego, prócz edytowania i naprawy siatki trójkątów, Z-SUITE 2.1. sprawdza także czy projekt zawiera ściany zbyt cienkie by można było je wydrukować. Jeśli pewne sekcje modelu są po tym etapie zaznaczone na czerwono, to oznaczą, że zawiera ściany cieńsze niż 0,4mm, które nie mogą być wydrukowane. Takie ściany nie będą też uwidocznione w podglądzie modelu po przetworzeniu pliku na format .zcode. Jeśli nienadające się do druku elementy są istotnymi częściami modelu, można rozwiązać problem za pomocą różnych programów do projektowania 3D przed załadowaniem pliku do Z-SUITE. Jakkolwiek, ten etap jest opcjonalny. Będąc pewnym jakości projektu można go pominąć.

Pełne wsparcie

Kolejny, trzeci etap przygotowania modelu w Z-SUITE 2.1 pozwala dowolnie edytować położenie, a nawet dokładną liczbę struktur podporowych. Poza opcją pozwalającą wygenerować je automatycznie, dobrze znaną z poprzednich wersji programu, wprowadziliśmy manualną edycję struktur podporowych pozwalającą je dodawać i usuwać. Są trzy rodzaje struktur podporowych, które można wygenerować w Z-SUITE 2.1: EDGE, POINT i FACE. Podpory mogą być teraz dodawane wzdłuż krawędzi zwisów (typ EDGE) lub w każdym, dowolnie wybranym punkcie modelu (typ POINT). W obu wypadkach da się też określić grubość dodawanej struktury. Typ FACE automatycznie dobiera strukturę podporową do wybranego trójkąta w siatce. Po prostu wybierz miejsce na powierzchni modelu, EDGE, FACE albo POINT i kliknij, by dodać tam strukturę podporową. W odróżnieniu od poprzednich wersji, Z-SUITE 2.1 generuje podgląd struktur podporowych przed cięciem modelu na warstwy. Wszystkie błędnie ulokowane albo niepotrzebne struktury podporowe, nawet te wygenerowane automatycznie, mogą być usunięte na raz lub indywidualnie. Droga do eksperymentowania z rozlokowaniem struktur podporowych, np. usuwaniem ich z trudno dostępnych miejsc, które nie wymagają szczególnie rozbudowanego podparcia, jest otwarta. Z drugiej strony, mniej zaawansowani użytkownicy cały czas mogą skorzystać z generowania struktur podporowych automatycznie.

Zarządzanie profilami

Nasi użytkownicy często drukują różne modele z dokładnie tym samym zestawem ustawień. Zdajemy sobie sprawę, że ustawianie ich wszystkich za każdym razem od początku może być irytujące. Z-SUITE 2.1 rozwiązuje ten problem wprowadzając opcję zapisywania zestawów ustawień, z których korzystamy na codzień. Ponad to, wprowadziliśmy też wiele domyślnych profili dla różnych, popularnych zastosowań. Takie rozwiązanie pomaga uzyskać jeszcze lepszą powtarzalność w druku 3D.

Przyszłość

Przebudowany interfejs oraz personalizowane profile ustawień czynią z Z-SUITE 2.1 jeszcze bardziej pomocnym narzędziem zarządzania drukiem na urządzeniach Zortrax. Jakkolwiek, wersja 2.1 nadal jest w fazie beta przewidzianej do testów i zebrania opinii użytkowników. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Uważamy je za nieocenione dla dalszego rozwoju Z-SUITE. Zachęcamy by zgłaszać każdy problem korzystając z funkcji „Report a bug” w sekcji „Help”. Ponad to, jeśli jakiejś funkcji w programie brakuje, a powinno znaleźć się w ostatecznej wersji, można nam o tym powiedzieć korzystając z opcji „Feature request”. Rozważamy wszystkie nadchodzące sugestie.

Pełna lista nowych funkcjonalności: 

  • Zakładki pozwalające otwierać wiele projektów w jednym oknie; 
  • Podział przygotowania modelu na trzy etapy; 
  • Algorytm automatycznie naprawiający uszkodzoną lub niekompletną siatkę modelu; 
  • Analiza cienkich ścian; 
  • Edytowalne struktury podporowe, które można dodawać i usuwać (point, edge, face); 
  • W pełni personalizowane profile ustawień; 
  • Uaktualnienie interfejsu graficznego; 
  • Porady dla każdej z dostępnych opcji. 

0 komentarzy