Dzięki współpracy zespołów Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (dr Jarosław Meyer-Szary, prof. Robert Sabiniewicz, dr hab. Joanna Kwiatkowska) i Pracowni Radiologii Zabiegowej w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie (dr. Piotr Wańczura, lek. Mateusz Wiśniowski, lek. Adam Wajheimer) do kolejnego szpitala w Polsce wdrożono drukarkę 3D.W ramach tego wdrożenia w dniach 23-24.08.2018 w Pracowni Radiologii Zabiegowej w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie odbyły się dwudniowe warsztaty dotyczące praktycznych aspektów druku 3D w Kariologii i Radiologii Interwencyjnej. Tematami warsztów były podstawy techniki druku 3D, zasady i techniki akwizycji obrazów medycznych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczy), ich analizy i obróbki w celu uzyskania modelu cyfrowego, przygotowania modelu do druku z optymalizacją parametów wydruku oraz nadzór nad procesem wydruku i obróbka końcowa modelu.

Część praktyczna warsztatów dotyczyła instalacji drukarki i oprogramowania, testowego wydruku jako ilustracji do omówienia techniki druku 3D i przebiegu procesu wydruku. Dalsza część warsztatów była stricte medyczna i polegała na opracowaniu przez uczestników warsztatów, lekarzy zespołu Pracowni Radiologii Zabiegowej, kilku przypadków klinicznych modelów cyfrowych. Pierwszego dnia do drukarki trafił najciekawszy z omawianych przypadków – model zwężenia cieśni aorty z towarzyszącym drożnym przewodem tętniczym. Drugiego dnia model był poddany końcowej obróbce i analizie precyzji wydruku i zgodności ze źródłowym obrazowaniem. W dalszej części uczestnicy samodzielnie opracowali kolejne badania i modele.„Mamy nadzieję, że już wkrótce technika druku 3D znajdzie praktyczne zastosowanie w planowaniu zabiegów kardiologii interwencyjnej w tym szpitalu.” mówi dr. Piotr Wańczura, kierownik pracowni radiologii zabiegowej w rzeszowskim szpitalu.

Warsztaty poprowadził dr Jarosław Meyer-Szary z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, entuzjasta technik druku 3D w medycynie. Patronem warsztatów była firma Polimed.

0 komentarzy