Zortrax DLA INWESTORÓW.

ZARZĄD

Rafał Tomasiak

Rafał Tomasiak – założyciel
i prezes firmy Zortrax, producenta rozwiązań z dziedziny druku 3D przeznaczonych dla profesjonalistów.

Z tą technologią związany jest od 2009 roku, kiedy powstawały pierwsze mniejsze i bardziej przystępne cenowo konstrukcje drukarek 3D, zdobywające popularność wśród hobbystów na całym świecie.

Rafał wraz ze swoim zespołem od podstaw stworzył zintegrowane środowisko druku 3D, w skład którego wchodzi: urządzenie, dedykowane oprogramowanie i materiały do druku. Obecnie flagowy produkt marki – Zortrax M200 – jest uznawany za najbardziej niezawodną maszynę w swoim segmencie i został wyróżniony przez największe portale technologiczne na świecie, takie jak Techcrunch czy Make Magazine. Produkty Zortrax sprzedawane są w ponad 70 krajach na całym świecie i zdobywają uznanie tysięcy użytkowników. Rafał swoje doświadczenie z branżą IT, programowaniem i produkcją zdobywał w branży GSM.

W 2003 roku wraz ze swoim wspólnikiem Marcinem Olchanowskim dołączył do zespołu odpowiedzialnego za badania i rozwój w azjatyckim oddziale firmy Nokia i pracował nad architekturą i zabezpieczeniami systemu operacyjnego Symbian. To w tamtym okresie powstały flagowe modele telefonów Nokia. Następnym krokiem był Sony Ericsson, a kolejno otwarcie własnego biznesu związanego z rozwijającym się rynkiem telefonii komórkowej. Wraz z dynamicznie zmieniającym się światem technologii, Rafał i Marcin postanowili wkroczyć w zupełnie nową branżę i w 2009 roku rozpoczęli pracę nad własnymi konstrukcjami drukarek 3D. Projekty te zaowocowały otwarciem sklepu internetowego Gadgets3D, który szybko został liderem w segmencie urządzeń dla hobbystów, przeznaczonych do samodzielnego montażu. Wkrótce przekonali się jednak, że użytkownicy oczekują gotowych i niezawodnych rozwiązań. Rozpoczęli prace nad flagowym modelem firmy – drukarką 3D Zortrax M200 – a dzięki finansowaniu społecznościowemu w 2013 roku pozyskali prawie 180 tysięcy dolarów na rozwój projektu i produkcję pierwszej partii urządzeń.

W 2014 roku Rafał Tomasiak został wyróżniony przez Polska Radę Biznesu im. Jana Wejcherta. Wśród licznych nagród na szczególną uwagę zasługuje otrzymany w listopadzie 2015 r. tytuł Przedsiębiorcy Roku w kategorii „Nowy Biznes” w konkursie organizowanym przez firmę doradczą Ernst & Young dla CEO i założyciela firmy- Rafała Tomasiaka. EY Przedsiębiorca Roku to polska edycja konkursu organizowanego w 60 krajach świata, którego celem jest wyłonienie najlepszych przedsiębiorców i propagowanie ich osiągnięć. Jest to jedno z najbardziej restiżowych wyróżnień dla przedsiębiorców w Polsce, często nazywane „biznesowym Oscarem”.

Obecnie Rafał skupia się na rozwoju firmy, tworzeniu nowych produktów i realizowaniu najważniejszego celu, jakim dostarczenie profesjonalnej technologii szybkiego prototypowania iżynierom i projektantom na całym świecie. Realizację tego założenia przyspieszyć ma wdrożenie nowego produktu – drukarki 3D Zortrax Inventure – która tuż po premierze w 2015 roku otrzymała dwie prestiżowe nagrody przyznawane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego – Dobry Wzór i Produkt Roku.